Profesjonalny serwis elektroniki
tel. 71 792 80 20

5 zasad używania laptopa

5 prostych zasad, które przedłużą życie Twojego laptopa, enjoy:)

Powinno być to oczywiste, ale z własnego doświadczenia wiemy, że nie dla wszystkich;). Laptopa nie należy rzucać, nie należy go kopać i starać się nie podlewać go piwem ani żadnym innym trunkiem.
O czym więc warto pamiętać podczas normalnego, codziennego korzystania z laptopa, aby jak najdłużej nam służył? 

n1  Dbajmy o dysk twardy.

Starajmy się unikać przenoszenia włączonego sprzętu. Zdecydowana większość laptopów wciąż ma dyski magnetyczne, które źle znoszą potrząsanie sprzętem podczas pracy. Nie można też przenosić laptopa od razu po zamknięciu jego pokrywy. Komputer nie wyłącza się od razu, trzeba więc chwilę odczekać, aż dysk twardy przestanie działać (zazwyczaj informuje o tym odpowiednia dioda na obudowie).

Jeżeli przez mechaniczny wstrząs uszkodzimy głowicę dysku twardego czeka nas wymiana dysku i utrata danych.

Nasza rada nie dotyczy laptopów z dyskami SSD. Te z racji braku ruchomych elementów, są dość odporne na potrząsanie.

2.2  W kwestii baterii.

Odradzamy wyciąganie baterii z laptopa. Laptop nie powinien być także na stałe podłączony do zasilania. To też nie jest zdrowe dla baterii.

Co w takim razie robić?
Najlepiej jest od czasu do czasu (raz na dwa tygodnie) popracować na baterii wypinając laptopa z sieci elektrycznej. Chodzi o zachowanie cyklu rozładowania/załadowania ogniwa. W ten sposób „ćwiczona” bateria zachowa przez dłużej swoją zdolność do magazynowania energii. Najgorsza z możliwych opcji, to wyjęcie rozładowanej baterii z laptopa na stałe. To jest niemal równoznaczne z wyrzuceniem jej do śmieci.

3.3 Nie przegrzewaj laptopa!

Na rynku istnieje bogata oferta różnych podstawek pod laptopy. Przypominamy jednak – praca na kolanach nie jest zdrowa ani dla komputera, ani dla jego użytkownika. Ważne jest zachowanie obiegu powietrza, co przeciwdziała przegrzaniu sprzętu. Z tego powodu większość laptopów ma stopki. Te cztery gumowe nóżki, maja swój cel. To element konstrukcyjny, który na stabilnym i twardym podłożu, gwarantuje zachowanie dopuszczalnej temperatury pracy.

Trzymajmy więc komputer na twardym podłożu w ten sposób zachowamy właściwą cyrkulację chłodzenia naszego sprzętu:).

Twardym podłożem nie jest dywan, nie jest nim także łóżko (które dodatkowo nagrzeje komputer).

Dziś, co prawda większość sprzętu potrafi uniknąć przegrzania poprzez samowyłączenie. Mimo wszystko lepiej zachować podstawowe środki bezpieczeństwa.

4.4 Warto dbać o higienę laptopa.

Dotyczy to nie tylko czyszczenia matrycy i obudowy.  Laptopy, a już szczególnie bardziej wydajne (a więc bardziej prądożerne) modele z dyskretną kartą graficzną, potrafią generować sporo ciepła. Jeżeli nie poczynimy odpowiednich kroków nasz laptop zacznie się przegrzewać. A w takim wypadku sprzęt najczęściej się wyłącza. Dodatkowo skraca to jego żywotność.

Jest na to rozwiązanie.

Warto rozważyć zabieg konserwacyjny w profesjonalnym serwisie. Raz na pół roku to opcja optymalna. Przeważnie nazywa się on czyszczenie i konserwacja. Pomaga on przedłużyć „życie” laptopa a korzystanie z niego staje się na dłużej komfortowe.

Zabieg konserwacji laptopa. Na czym to polega?

Nie wystarczy samo usuwanie zanieczyszczeń nagromadzonych poprzez kratki wentylacyjne laptopa. Profesjonalna konserwacja poza czyszczeniem obejmuje:

  • wymianę materiałów termo-przewodzących (termopadów)

SERWIS KLINIKA wyróżnia się wymiana zużytych termopadów na miedziane blaszki. Zadaniem termopadów jest przewodzenie ciepła. Umieszczone są one na rdzeniach chipsetów. Zużyte termopady nie przewodzą ciepła do układu chłodzącego. laptop się przegrzewa, a chipset zużywa.

W SERWISIE KLINIKA podczas zabiegu konserwacji laptopa, wymieniamy termopady na miedziane blaszki. Przewodzą one ciepło znacznie lepiej dzięki czemu laptop działa sprawniej i dłużej.

  • wymianę pasty termo-przewodzącej
  • inspekcję ciepłowodu radiatora
  • konserwację/wymianę wentylatora

Przewód i zasilacz, to także elementy laptopa. Warto o tym pamiętać!

Spore znaczenie ma to jak obchodzimy się z przewodem zasilającym i zasilaczem oraz gniazdem zasilacza. Należy zwrócić uwagę, zwłaszcza najmłodszych, aby obchodzić się z gniazdem delikatnie.