Profesjonalny serwis elektroniki
tel. 71 792 80 20

Jak ładować smartphone?

 (Prawdopodobnie robiłeś to źle)

Czekać do pełnego rozładowania, czy ładować na 100%?

smartphone

Okazuje się, że przeciwnie do powszechnych przekonań, najzdrowiej dla baterii jest… ładować urządzenie przy każdej okazji.

n1 Nie czekaj do pełnego rozładowania

2.2 Nie pozostawiaj urządzenia podpiętego do ładowarki na długi czas.

Ten pierwszy błąd ma swoje początki jeszcze w mitycznym już dziś tak zwanym „efekt pamięci”, który baterii Li-on po prostu nie dotyczy.

O ile jednak takie postępowanie nie stanowi zagrożenia dla trwałości baterii – dzisiejsze smartfony i tak nie dopuszczają do pełnego rozładowania, wyłączając się przed czasem – to inaczej jest w drugim przypadku.

Ładujesz smartphone na 100%? To logiczne, w końcu chcesz, żeby działał jak najdłużej. Telefon naładuje się w godzinę, ale dla pewności, niech zostanie podłączony do rana? To błąd!

Kiedy jesteś w pracy smartphone leży na biurku, więc czemu nie podłączyć go do ładowarki?

Rzecz w tym, że bateria Li-on do sprawnej pracy nie potrzebuje być w pełni naładowana, a najwyższe napięcie, jakie temu towarzyszy niepotrzebnie obciąża akumulator. A jeśli zostawimy urządzenie podłączone na dłużej, ładowanie będzie przerywane po osiągnięciu maksymalnego poziomu, a po chwili – po lekkim spadku napięcia – wznawiane. Pozostawanie w stanie pełnego naładowania, a więc i najwyższego napięcia, jest dla akumulatora stresem i w dłuższej perspektywie może powodować spadek żywotności baterii.

Nie należy zapominać też o podniesionej temperaturze towarzyszącej procesowi ładowania, czynniku skracającym żywotność zarówno baterii, jak i pozostałych podzespołów elektronicznych.

3.3 Lepiej więc podładowywać telefon za każdym razem, kiedy mamy taką możliwość

W większości współczesnych urządzeń mobilnych nawet kilkanaście minut ładowania może wymiernie przedłużyć czas działania urządzenia.