Profesjonalny serwis elektroniki
tel. 71 792 80 20

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

Sezon urlopowy w pełni. A co to za urlop bez udanych zdjęć? Fotografowanie ułatwiają nam wszechobecne smartfony, które z powodzeniem zastępują kompaktowy aparat fotograficzny. Oto kilka podpowiedzi na przywiezienie dobrych zdjęć z urlopu i nie tylko:). Wiele zasad dobrego fotografowania jest uniwersalnych, niektóre sprawdzą się tylko w przypadku smartfonów.

n1 Dobry kadr

  • Mniej znaczy lepiej.

Ta złota zasada przyda się i tu. Jeżeli coś wyda Ci się interesujące zrób zdjęcie tego właśnie fragmentu krajobrazu, osoby itp. Jeżeli zbyt wiele zmieści się w kadrze odwróci to uwagę od głównego tematu, a powstały w ten sposób bałagan sprawi, że fotografia będzie mało interesująca.  Usuwajmy z kadru wszystko co się tylko da.

Kadruj, kadruj i jeszcze raz kadruj. Kadruj to samo ujęcie kilka razy, a potem na komputerze jeszcze raz kadruj. W razie jakbyś chciał wrócić do poprzedniej wersji kadruj kopie zdjęć.

tight-cropping

 

photo-1427434948077-29d1f1a67f32

  • Ustawienie modela

W przypadku fotografii wakacyjnej ważny punkt. Często zdarza się, że chcemy sfotografować krajobraz lub zabytek wraz z modelem lub kilkoma modelami. Najczęstszym błędem w tym przypadku jest złe ustawienie modela. Np. zbyt daleko od fotografującego, po to by uchwycić całość kadru. Pozwólmy naszym modelom podejść bliżej telefonu-aparatu, w ten sposób będziemy mieli na zdjęciu wszystko: osoby  i fotografowany obiekt. A dodatkowo będziemy mogli rozpoznać twarze modeli:).

  • Kadruj kreatywnie

Szukaj nietypowych kadrów: z góry, z dołu. Kadruj inaczej niż wszyscy. Unikaj umieszczania fotografowanego obiektu na środku. Mała zmiana konta widzenia powoduje, że zdjęcie nabiera charakteru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2.2  Staraj się unikać zoom’a

Używanie zoom’a w smartfonie znacznie wpływa na jakość zdjęć powodując znaczne pogorszenie ich jakości. Lepiej podejść do fotografowanego kadru kilka kroków. Wtedy możemy być zadowolenie z efektów. Unikniemy niepotrzebnych szumów, rozmazania czy nawet pikseli.

3.3 Trzymaj smartfona stabilnie

Podczas fotografowania staraj się trzymać telefon stabilnie, w innym wypadku zdjęcie może być poruszone. Smartfony często długo naświetlają zdjęcie jeżeli będziemy trząść aparatem nasze wymarzone wakacyjne fotki mogą zmienić się w rozmazane wspomnienia.

photo-1462134750340-65243d62962b

4.4 Unikaj fotografowania pod słońce

Smartfony, a nawet lustrzanki kiepsko radzą sobie z fotografowaniem pod słońce. Efektem takiej fotografii jest prześwietlone zdjęcie, na którym część kadru w ogóle jest nie widoczna. Kiedy poziomów jasności jest za dużo, na zdjęciu otrzymamy albo wielkie białe przepalenia, albo czarne, niedoświetlone obszary. Taka sytuacja wystąpi, kiedy fotografujemy kogoś pod słońce, które mamy w kadrze gdzieś za fotografowaną osobą. Niebo będziemy mieć wtedy całkowicie przepalone, a twarz fotografowanej osoby i tak pozostanie ciemna. Przy portretach lepiej jest ustawić osobę tak, żeby słońce padało na twarz, ewentualnie lekko na profil.

IMG_7075

5.5  Umiejetnie wybieraj między poziomem a pionem

Pomimo, że smartfony zachęcają do fotografowania w pionie, nie każde zdjęcie będzie dobrze wyglądało w pionie. Zdjęcia wakacyjnie generalnie lepiej prezentują się w poziomie. Takie poziome kadry lepiej też prezentują się przy przeglądaniu na monitorze komputera, czy w albumie. Nie jest to jednak żelazna zasada. Czasem zdjęcie lepiej będzie wyglądać w pionie np. portret. Unikajmy po prostu stosowania stale pionu lub poziomu zwiększymy przez to atrakcyjność zdjęć.


Mamy nadzieję, że te kilka porad pomoże Wam przywieźć lepsze wakacyjne wspomnienia. Powodzenia!!!