Profesjonalny serwis elektroniki
tel. 71 792 80 20

Zalany laptop, co robić?

Po pierwsze nie panikuj:)

Zwykle gdy szybko zareagujesz straty nie muszą być duże. Istotna w przypadku zalania jest szybka reakcja i profesjonalna opieka, to minimalizuje straty. Sporym błędem w takiej sytuacji jest brak reakcji. Nawet jeśli Twój sprzęt działa w tym momencie, jeśli nie zrobisz nic, problem pojawi się w przyszłości.

Radzimy nie korzystać z porad typu: proszę wysuszyć sprzęt, odwrócić urządzenie do góry nogami i będzie ok. To nie zadziała, a jedynie uspokoi Twoje sumienie.

CO WIĘC ZROBIĆ???

n1 Reaguj szybko

2.2 Nie bagatelizuj sprawy

Nawet jeśli sprzęt działa prawidłowo! Problem z pewnością pojawi się w przyszłości w postaci korozji.

SANYO DIGITAL CAMERA

3.3 Odłącz źródła zasilania

(w przypadku laptopa, smartfona, czy tabletu), czyli odłączyć zasilacz i wyjąć baterię.

2

4.4  Nie dopuścić do wyschnięcia

Jeśli to możliwe, najlepiej nie dopuścić do wyschnięcia. Należy reagować jak najszybciej. Jeśli zbagatelizuje się zalanie wówczas problemy są bardziej dotkliwe i kosztowne gdyż mamy do czynienia z korozją. Jednak nawet gdy już pojawiła się korozja należy przedstawić sprawę specjalistom.

5.5  Przynieść urządzenie do serwisu

I  tam już zajmą się nim  odpowiednio profesjonaliści. Ty odpoczywasz i możesz cieszyć się z powrotem swoim laptopem, smartphonem, czy tabletem:).

Image of a pretty young lady working in office

Jeśli potrafisz rozebrać urządzenie na części, można zrobić to we własnym zakresie. Po rozebraniu na części, odpowiednie części (m. in. klawiaturę, płytę główną, czyli te części, które pod wpływem wilgoci nie puchną i nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym) należy opłukać obficie wodą demineralizowaną. Dopiero wtedy można suszyć, najlepiej każdy element osobno, mając na względzie, że klawiatura potrzebuje najwięcej czasu na wyschnięcie (ok. 3 dni). Pozostałe elementy np. płytę główna należy „wygrzać”. W serwisie służy do tego stacja bga, w warunkach domowych ciężko uzyskać odpowiedni efekt.Skutki zalania mogą być różne, czasem niegroźne, ale zwykle są dużo bardziej poważne. Zbagatelizowanie zalania powoduje korozje, zwarcia i poważne uszkodzenia płyty głównej urządzenia. Dotyczy to wszystkich urządzeń elektronicznych. Istotna w przypadku zalania jest szybka reakcja i profesjonalna opieka, to minimalizuje straty.